Skip Navigation
Home Teams Syllabus Schedule Lectures Examples

team

Teams

Teams and links to team web pages are posted here as they become available.

Team

Team Members

Project Website

Advisor

Evaluators

1

LH19

Titus Rwantare
Ibrahim Tahoun
Richard Brown
Cormac Kennedy

Radius

 

Aksamija

 

Burleson

Kwon

2

LH 26

Laura DeBurgo
Emma Fiore
Marisa Liu
Anthony Paulo

H2LO

Leonard

Anwar

Kelly

3

LH 6

Stephan Kim
Anthony Mendez
Christian Norton
Tina Maurer

WeatherBox

 

Zink

 

Pishro-Nik

Tessier

4

LH 18

Dhimiter Shosho
Samuel Fick
Daniel Gabriel
O'Siris Terry

SEER OPTICS

 

Goeckel

 

Aksamija

Gao

5

LH7

Xinyu Cao
Justin Forgue
Adrian Sanmiguel
Liam Weston

Acoustic Battleship

 

Soules

 

Ciesielski

Noh

6

LH9

Jacob Andrade
Margaret Hardin
Wayne Hobby
Kyle McWherter

CORDIC Resolve

Frasier

Holcomb

Yao

7

LH20

Vincent Nguyen
Aleck Chen
James Gnall
Varak Mouradian

Tetra Board

Polizzi

Eslami

Jackson

8

LH2

Dylan Banh
Wenhao Jiang
Solomon Wang

osPhone

Janaswamy

Gong

Zink

9

LH4

Brandon Zeng
Tucker Chaisit
Omar Yacteen
Yumou Zhang

CLOVER

Hollot

Kundu

Xu

10

LH 8

Macy Jabbour
Christopher Lallier
Muhamid Aqil Asyraf
Saptarsi Guha
Austin Hauser

Study Spot Detector

Krishna

Liu

Leonard

11

LH22

Rohan Mahesh Limaye
Rohan Nandakumar
Siddhartha Srivastava
Uchechukwu Anonyai

NETRA

 

Ganz

 

Pishro-Nik

Tessier

12

LH 25

Karl Shao
Tong Shen
O-Dom Pin
Johnathan Tran

Poor to Proper Posture

Wolf

Gao

Kelly

13

LH16

Arthur Singas
Andrew Jewers
Alessy Leblanc
Fedor Panikov

SMART Rack

Xu

Soules

Xia

14

LH 13

James Finn
Harrison Liu
Long Nguyen
Daniel Emerson

Automated Mail Sorter

 

Holcomb

 

McLaughlin

Moritz

15

LH 11

Minting Chen
Anamitra Datta
Max Haimowitz
Xiaoyang Pan

Camera Trap

 

Duarte

 

Irwin

Vouvakis

16

LH14

Joshua Howell
Jonathan Capozzi
Angus Mo
Timothy Shum

Smart Coaster

 

Yang

 

Eslami

Polizzi

17

LH 12

Xueteng Qian
Takuya Seaver
Jack Walter
Yongjie Yang

IKU ECU

Xia

Gong

Hollot

18

LH 17

Jonathan Eisenbies
Colin Lafountain
Jonah Palmer
Jacqueline Thornton

Attendence Plus+

Irwin

Ganz

Yao

19

LH 10

Andrew Grote
Parth Nanavati
Aneurin Sutton
Zachary Toscanini

Water Wizard

 

Kwon

 

Goeckel

Lorenzo

20

LH 27

Johsua Savard
Johnathan Shentu
Victor Wong
Adam Rivelli
Alexander Yen

I.G.O.R.

 

Ciesielski

 

Frasier

Parente

21

LH1

Matthew Cierpial
Austin Reilly
Voravee Upatising
Max Jaffe

Bop Bot

Moritz

Burleson

Janaswamy

22

LH 21

Nicholas Dirschel
Ethan Hart
Samuel Jager
Heather Thompson

Mappa Signa

Jackson

Pouraghily

Siqueira

23

LH 15

Alexander Donadio
Edwin Munguia
Daniel Perry
Michael Skaza

SPI

 

Arbabi

 

Siqueira

Yang

24

LH3

Dametreuss Francois
Theodore Floyd
Jake Osborne

Follow Me

Liu

Noh

Wolf

25

LH 24

Austin Hiller
Nathaniel Lemons
Jason Trainor
Matthew Sargeant

Growing Green

Kundu

Anderson

Krishna

26

LH 5

 

Samuel Allen
Hung Nguyen
Rishabh Singhvi
Joshua Wolfman

Democrasafe

Vouvakis

Anderson

Duarte

27

LH23

Wilson Dang
Michael Consigli
Jacob Crouss
Bret Deguire

S.T.R.I.K.E.

Parente

Arbabi

Gummeson